Az alábbi videóból megtudhatod, hogy hogyan készítik ezt a sokak által kedvelt sós finomságot.
Speciális tulajdonságokkal bíró burgonyára van szükség a chips készítéséhez. Fontos a magas keményítőtartalom, az alacsony cukortartalom, és az is, hogy a burgonya jól tűrje a tárolást. A tároláshoz szükséges feltételeket (pl. hőmérséklet, szellőzés) különböző berendezésekkel biztosítják. Érdekes információ, hogy 200 tonna krumpliból körülbelül 50 tonna chips állítható elő (azaz az átváltási arány 1:4).
A burgonyachips az 1800-as évek közepén indult el mindent elsöprő hódító útjára Amerikából. Mára pedig sokak kedvence lett.
Az burgonya útja az üzemben:
- betekarítás
- tisztítás
- válogatás
- szeletelés (1 mm vastagságúra)
- szárítás
- sütés
- minőségellenőrző szkenneren történő áthaladás
- fűszerezés természetes alapanyagokkal
- csomagolás
A videóból megtudhatjuk részletesen, hogy mi történik a burgonyával egészen a betekarítástól kezdve a bezacskózásig. Továbbá az is kiderül, hogy milyen burgonyát kell vásárolnod, ha otthon szeretnél chipset készíteni. Viszont hozzá kell tenni, hogy otthon sajnos soha nem fogunk tudni ugyanolyan minőségű chipset készíteni, mint amit az üzemben készítenek. Ugyanis speciális, sőt titkos a szeletelési technológia is, illetve külön szárítják a szeleteket az üzemben sütés előtt, hogy minél alacsonyabb legyen a nedvességtartalom. A burgonyaszeleteket egyébként 175 °C-os olajban sütik ki, nagyjából 2,5 perc alatt.
Csehország közepén Choustníkban működik Európa egyik legnagyobb burgonyachips készítő üzeme, ahol egy nap alatt körülbelül 50 tonna chips készül.